Looking for a muse? Check no further.

Výhody a nevýhody pěstování v zahradních pytlích. Jak na to, aby bylo pěstování úspěšné?

Related

Aku šroubováky a aku vrtačky Milwaukee jsou základem každé dílny

Téměř žádný správný muž se neobejde bez alespoň malé...

10 nejčastějších letních problémů zahrádkářů a jak je řešit

choroby hrušek Ať se jakkoliv snažíme, v zahradě se vždy...

Jak nalepit kamenný obklad

Podklad, na který budeme kámen lepit, je třeba stejně...

Letní saláty, které vám budou chutnat, i když nejste zeleninový typ

Letní saláty jsou vhodné jako lehký oběd či večeře...

Obrat o 180 °

Od první, mlhavé představy o budoucím rodinném domě až...

Share

Pěstování rostlin v pytlích je jednoduchý způsob, jak začít se zahrádkaření téměř kdekoliv. Stačí vám pár zahradních pytlů, naplníte jejich zeminou a můžete sázet. Pěstování v pytlích se stává populární volbou nejen začínající zahrádkáře, těší se z ní už zručnější pěstitelé, kteří chtějí svou zahradu rozšířit i na terasu, dvory či zpevněné plochy.
Jaké jsou výhody pěstování plodin v zahradních pytlích?
Zahradní pytle jsou levný a snadný způsob, jak zvětšit prostor, kde můžete sázet a pěstovat rostliny. Pěstování v pytlích zabraňuje promočení rostlin – přebytečná voda jednoduše odteče přes tkaninu a zabrání přemokření kořenům, které mají sklon k hnilobě a k plísním.

Další výhodou je, že když je nepoužíváte, nezabírají téměř žádný prostor, protože se dají snadno a rychle poskládat. Vyčistěte je vysprchování vodou a nechte důkladně vyschnout, až potom sejměte a odložte. Vyberte si kvalitní pěstitelské tašky, které vydrží mnoho sezón.

Jsou zdravé pro kořeny rostlin
A nejde jen o odtok přebytečné vody. Na rozdíl od většiny nádob, pěstitelské vaky umožňují kořenům rostlin dýchat. Jak jistě víte – zdravé a spokojené kořeny znamenají šťastnou rostlinu. Velkou výhodou je jejich snadné přemístění. Rostlinu rostoucí ve vaku snadno přemístíte do stínu, na slunce, či do úkrytu, pokud je třeba.

Víte, jak si můžete doma vypěstovat hlívu ústřičnou?
Nejsnáze se přemisťují pytle s robustními rukojeťmi. Většině rostlin se dobře daří, pokud má sluneční světlo nejméně 6 až 8 hodin denně. Lepší je vždy ranní slunce jako odpolední, které je v létě ostřejší. Mnoho rostlin se odpoledne potěší polostínu.

Vyberte si rostliny, kterým se v pytlích líbí
Myslete na to, že pytle omezují velikost kořenů a dostupné vody, a proto pěstování v pytlích vyhovuje některým rostlinám více než jiným. Především hledejte „trpasličí“ odrůdy, tedy menší verze rostlin.

V zahradních pytlích se daří těmto plodinám: rukola, ředkvička, salát, paprika, mrkev, jahody, brambory, kapusta, jarní cibulka, okurky, lilek, řepa. Z bylinek můžete vyzkoušet tyto: bazalka, kopr, koriandr, šalvěj, rozmarýn, tymián, česnek, petržel, oregano, zázvor, kurkuma, měsíček.

pěstování v pytlích
Zdroj: istock.com
Vyberte si správnou velikost zahradnického pytle
Malé pěstitelské kapsa, která pojme zhruba 7,5 litru půdy, je dobrou volbou pro mnoho bylin, jako je šalvěj, rozmarýn, tymián a bazalka. Ze zeleniny se hodí pro kapustu, zelenou cibulku, ředkvičku, salát, mangold a rukolu.

Střední zahradní pytel o objemu přibližně 11 litrů půdy je dobrou volbou pro kopr, koriandr a petržel. Ze zeleniny v něm můžete pěstovat kedlubny, mrkev, červenou řepu, jahody a celer.

Pytel, do kterého se vejde kolem 19 litrů půdy je určené k pěstování citrónové trávy, zázvoru a kurkumy. Vypěstujete tu i fazole, brokolici, zelí, okru, brambory, okurky, lilek a papriky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
pěstování zeleniny na balkoně
Vlastní zeleninová zahrádka na balkoně? Dá se to!
Velké pěstitelské tašky, které pojmou nejednou až 38 litrů půdy, jsou určeny k pěstování rajčat a brambor, včetně sladkých.

pěstování v pytlích
Zdroj: istock.com
Naplňte pytel nejlepším typem půdy
Běžná zahradní půda bývá na pěstování plodin v pytlích těžká. Nejlepší půdou na tento druh zahradničení je kombinace: kompost, vermikulit, kokosové vlákno nebo rašelinový mech. Vyhledejte balenou půdu, která obsahuje kombinaci těchto přísad, nebo si vytvořte vlastní.

Směs je lehká a vzdušná, zabezpečí kořenům dostatek kyslíku i vody. Vždy je vhodné naplnit vak hlínou co nejvíce, abyste využili celý pěstební prostor. Vak nepřeplňujte ani hlínu neutláčajte. Vždy musí zůstat několik centimetrů mezi půdou a horním okrajem pytle.

spot_img