Looking for a muse? Check no further.

Tajné příběhy květin

Related

Jak nepečovat o trávník v létě

Trávník dostává v létě pořádně zabrat. Zejména když venku...

Altánky a pergoly

Pomocí pergol a altánků si můžeme v zahradě vytvořit...

… pro milovníky vůní

Zahrada v první řadě zaujme náš zrak, vůni vnímáme...

Léčivý duch levandule

Nenápadná rostlina s fialovomodrými kvítky, kterou pro její léčivé...

Rostliny s architektonickým efektem

Každá pokojová rostlina má v dospělosti specifický tvar, který...

Share

  1. 2005DiskusiaZdieľaťMyslíte si, že zahrada je živé panoptikum křehkých výtvorů přírody, které neumí mluvit? Opak je pravda. Květiny říkají – svým nepřeberným množstvím barev, jakož i přitažlivými vůněmi. Lze jimi vyznat city, potěšit či uklidnit rozbouřenou mysl. Někdy stačí jen poslouchat … a ony vám odhalí své tajné příběhy.

… taková je fialka, malý, nenápadný kvítek, který má kořeny sahající až do mýtické minulosti lidstva – do období prvních lidí, bohů a bohyň … V koránu je zmínka o všemocná Alláhovi, který potrestal prvních hříšníky tak, že jejich vyhodil z nebeského ráje rovnou na zem. Adam tvrdě přistál do písku. K Eve byl Bůh milosrdnější – spadla rovnou na záhon voňavých fialek. Řecká bohyně lásky Afrodita si modrofialový kvítek oblíbila zejména pro jeho omamnou vůni, která vyvolává silné emoce. Ne nadarmo byla pro Řeky symbolem plodnosti. Křesťané si zvolili fialku za symbol pokory. Podle legendy prý vyrostla při kříži, na kterém dokonal Ježíš Kristus. Francouzský král Ludvík XIV. ji také věděl patřičně ocenit – používal ji jako čerstvé koření k masitým jídlům … Inu co, proti gustu žádný dišputát. V 19. století se tento drobný kvítek stal módním trendům – pravá dáma se ve společnosti neobešla bez kytičky voňavých fialek.
Ach, jaký jsem jen krásný …
Tajné příběhy květin
27896 Daniel Košťál

Paradoxně jeden z prvních jarních květů – žlutý či bílý narcis – je symbolem smrti a spánku, ale i zmrtvýchvstání. Narcis, květ mýtů o nešťastné lásce, dostal název podle řeckého NARKO, což znamená pomatení smyslů. V dávné minulosti totiž lidé věřili v omamnou sílu jeho nasládlé vůně. Z řecké mytologie je známý příběh o Narkissa, krásném a samolibý mladém muži, který odmítl lásku lesní nymfy Echo, která měla krutý osud – nesměla promluvit jako první a mohla opakovat jen poslední slova jiných. Handicapovaná nymfa se snažila vyznat Narkissa lásku, ale ten měl oči jen pro sebe, vůbec si ji nevšímal. Echo se kvůli mladíkovi utrápila, až z ní zůstal jen hlas. Narkissos však neušel pomstě bohyně Afrodity. Jednou, vysedávajúc při průzračné studánce, spatřil odraz své tváře na hladině a až po uši se do sebe zamiloval. Jeho samolibost se mu stala osudnou – celé dny obdivoval svou podobiznu ve vodě, více a více se nakláněl nad studánkou, až do ní spadl a utopil se. Podle mýtů se jeho tělo přeměnilo na narcis – květ se šesti žluto-bílými lupínky, který patří mezi první jarní cibuloviny, proto většinou roste sám, bez společnosti jiných květů.
tulipánový šílenství

Jinak se v zahradě chovají tulipány, které jsou nápadné svými velkými barevnými kalichovitý květy. Nemají rády samotu, oblibě zejména společnost trvalek. V 16. století jejich cibule přivezl rakouský velvyslanec z Osmanské říše. Tehdy ještě netušil, že tento podivný květ způsobí v Holandsku národní šílenství. V 17. století to byly právě tulipány, které byly příčinou krachu na burze. S cibulemi nového květu se rozpoutal velký byznys. Když pěstitelé začali „čarovat“ z bílých, červených a žlutých květů nové odstíny, cena cibulek neúměrně rychle stoupala a každý toužil na nich zbohatnout. Tulipánové šílenství nebylo výsadou pouze bohatých, postihlo téměř každou sociální vrstvu. Lidé obětovali celé majetky, aby získali cibule vzácných druhů, níž následuje nové a prodali je s velkým ziskem. Vzácný tulipán rychle dosáhl ve společnosti prestižní postavení. Jistý obchodník po zprávě, že mu připlula loď s nákladem, natěšený nabídl námořníkovi občerstvení. Ten si všiml na stole cibuli, pokrájíme ji, přidal olej a ocet a snědl. Pro obchodníka to byla obrovská tragédie bohužel bylo pozdě. Námořník si totiž pochutnal na cibulce vzácné odrůdy Semper augustus, která stála tehdejších 3 000 guldenu. Byla to částka, za kterou se dala uživit kompletní lodní posádka celý jeden rok.

Lilie si žije „na vysoké noze“ – téměř metrová výška jí dovoluje dívat se na zahradu tak trochu shora. Málokterá květina udělala v dějinách lidstva takovou hvězdnou kariéru jako právě lilie.

spot_img